aby poprawnie i chronologicznie przygotować przyszłych sprzedawców do podjęcia decyzji, a w ich konsekwencji także działań, w czteroczęściowym cyklu przedstawimy najważniejsze zagadnienia związane z obydwoma platformami. Pierwszą częścią, którą omówimy jest przygotowanie konta do sprzedaży, co jest też pierwszym krokiem przy sprzedaży online. Zacznijmy od tego, jak zarejestrować się na danej stronie sprzedażowej.
Zakładanie konta: Amazon vs. Allegro
W obydwu przypadkach, aby założyć profesjonalne konto sprzedawcy, niezbędne jest posiadanie osobowości prawnej. Bez tego nie jest możliwe wystawianie faktur, a także rozliczanie się z fiskusem. Na Allegro teoretycznie istnieje możliwość wystawiania produktów z konta indywidualnego i jest to dosyć częsta praktyka, jednak w tym artykule skupimy się na podejściu do tego tematu z perspektywy przedsiębiorcy.
Aby założyć konto na Allegro musimy przejść przez kilka wymaganych faz, w których podajemy dane dotyczące naszej firmy. Musimy udostępnić między innymi podstawowe dane organizacji takie jak: adres, nazwa firmy, numer NIP, podstawowe dane personalne (w tym – imię, nazwisko, data urodzenia), dane bankowe, które są w tym przypadku niezwykle ważne z dwóch powodów.
- Po pierwsze, to na ten numer rachunku otrzymywać będziemy przelewy zarobionych przez nas pieniędzy (istnieje więcej możliwości wypłat).
- Po drugie i co ważniejsze, do zaakceptowania konta niezbędne jest wykonanie przelewu na niską kwotę (1,01 PLN), które jest zwracane po finalizacji transakcji.
W ten sposób Allegro zmusza nas do podania prawdziwych informacji i na tej podstawie sprawdza naszą wiarygodność. Po wykonaniu przelewu i zaksięgowaniu go przez PayU, nasze konto po kilku dniach powinno być w pełni aktywne i gotowe do wystawienia pierwszych produktów.
Inaczej i bardziej skomplikowanie wygląda sytuacja przy tworzeniu konta na Amazon. Procedura podania danych dotyczących przedsiębiorstwa i jego właściciela jest bardzo podobna, jednak weryfikacja trwa znacznie dłużej. Załóżmy jednak, że weryfikacja przebiegła pomyślnie, ustawiliśmy sukcesywnie konto do wypłat naszych środków i chcemy zacząć sprzedawać.
Przed tym krokiem należy jednak uzyskać Brand Registry dla swojej marki (dotyczy to marek, który są zgłoszone do urzędów patentowych i posiadają znaki towarowe na swoje produkty/usługi). Ten proces jest dłuższy (trwa zazwyczaj od 2 do 6 tygodni), jednak daje dużo większe możliwości działania zarówno operacyjnego (na przykład pozbycie się sprzedawców, którzy podszywają się pod nasze produkty), a także marketingowego (tworzenie sklepów Storefront, tworzenie A+ content itd.).
Cały proces jest dłuższy i bardziej skomplikowany, jednak nie jest niemożliwy do przejścia i jest raczej intuicyjny. Daje także większą możliwość wyboru strategii logistycznej i marketingowej, która wiąże się także z działaniem i sprzedażą na tej platformie, a co za tym idzie, także ze strukturą poniesionych przez sprzedawcę kosztów.
Koszty sprzedaży na platformach
Każdy sprzedawca przed założeniem konta na jednej bądź drugiej platformie powinien zapoznać się z kosztami wynikającymi ze sprzedaży. O ile podstawową kwestią jest założenie i prowadzenie konta, i zazwyczaj informacje o kosztach tych działań podane są dosyć wyraźnie, o tyle koszty, które dotyczą konkretnych operacji czy też marketingu, potrafią spędzać sprzedawcom sen z powiek. Jednostkowo może nie robią one większego znaczenia, ale podliczone razem potrafią podbić prowizję platformy z kilku do nawet kilkudziesięciu procent.
Jako pierwsze pod lupę weźmiemy Allegro, gdyż system rozliczania się jest tam prostszy. Samo prowadzenie konta na tej platformie jest darmowe. Nie musimy się więc martwić o to, aby jak najszybciej po założenie konta startować ze sprzedażą, bo ponosimy już koszty. Prowizja, którą pobiera Allegro pojawia się dopiero przy transakcji sprzedaży. Jest ona zależna od grupy produktów, które sprzedajemy i może wahać się w okolicach 5%-15% (niektóre kategorie produktowe zwolnione są z opłaty, a inne kategorie mają opłaty przewyższające 15%, więc zawsze warto się upewnić przed założeniem konta.
O ile narodowość firmy przy opłatach za sprzedaż nie ma znaczenia, o tyle utrudnia i wydłuża czas rejestracji i aktywacji konta. Aby konto założona na zagraniczne przedsiębiorstwo dawało pełnię możliwości czasami niezbędne jest potwierdzenie własności konta bankowego, poprzez odpowiednie pismo wystawione przez bank.
W tym miejscu należy zaznaczyć też, że niestety utrudnione, bądź nawet prawie niemożliwe jest w tym celu skorzystanie z usług finansowych takich jak WorldFirst. Jednak w przypadku banków komercyjnych czy usługodawców takich jaki Revolut, proces ten przebiega zazwyczaj w miarę bezproblemowo.
Zakładając konto na Amazon, trzeba liczyć się z co miesięcznym abonamentem, który pobierany będzie z naszego konta. W naszym kraju opłata ta to 165zł miesięcznie bez VAT, natomiast za granicą koszt ten to ok. 40 dolarów/35 euro. Koszt planu sprzedawcy nie zwalnia nas jednak z opłaty za każdy sprzedany produkt. W tym wypadku, podobnie jak w przypadku Allegro, prowizja waha się od ok. 5% do 15%. Tak samo jak w przypadku polskiego marketplace’u należy jednak zwrócić uwagę na grupę produktową, ponieważ niektóre z nich mogą przekraczać powyższy próg.
Wypłaty: Amazon vs. Allegro
Jeśli chodzi o jedną z ostatnich faz sprzedaży, zarówno jedna, jak i druga platforma są dosyć przyjazne, jeśli chodzi o wypłaty pieniężne (przynajmniej w teorii, którą może zagłuszać mnóstwo czynników). Aby pieniądze trafiły na nasze konto wystarczy ustawić w odpowiednim miejscu w platformie nasze dane takie jak nazwa przedsiębiorstwa, numer rachunku czy nazwa banku, a następnie ustawić częstotliwość wypłat. Wydawałoby się to trywialnym zadaniem i z pozoru takie jest.
Problem w przypadku Allegro pojawia się, kiedy sprzedawca jest firmą zagraniczną i chce otrzymać przelew do banku z zagranicy. Zdarza się, że Allegro blokuje niektóre instytucje finansowe (np. WorldFirst) jako opcję wypłaty. Samo słowo blokuje może nie wyraża negatywnego nastawienia Allegro do tego rozwiązania, natomiast niezbędne jest spełnienie dodatkowych warunków, które umożliwią przepływy pieniężne na przykład dostarczenie dokumentów potwierdzających własność z pieczątką banku. W teorii, dla polskich sprzedawców cały proces jest bezproblemowy i nie mają się oni czego obawiać, jednak zawsze należy zostawić kilka proces niepewności na skomplikowane przypadki.
Rozpatrując natomiast wypłaty z Amazona sytuacja jest trochę bardziej skomplikowana. Dopóki nasze konto pozostaje w dobrej kondycji, platforma nie powinna robić większych problemów z naszymi przelewami. Jednak w regulaminie współpracy jest zawartych kilkanaście powodów, dla których amerykański gigant może przetrzymać Twoje środki nawet do 90 lub 180 dni, a w ekstremalnych przypadkach nawet bezterminowo.
Czynnikiem, który ma na ten stan rzeczy największy wpływ jest wspomniana kondycja konta, a także ostrzeżenia dotyczące własności intelektualnych, która może zaburzyć optymalne działanie naszego konta sprzedażowego. Każdy przypadek jest inny i należy rozpatrywać go osobno, natomiast należy zdać sobie sprawę z faktu, że próba obejścia niektórych przepisów może skończyć się fatalnie dla finansów przedsiębiorstwa, ucinając bardzo ważne źródło przychodu.
Kiedy wszystkie trzy powyższe punkty są już gotowe, możemy jako sprzedawcy przystąpić do kolejnej części naszych działań, czyli do przygotowania sprzedaży. Będzie to także temat naszego kolejnego tekstu, do przeczytania którego już teraz zapraszamy. Jeśli chcesz zacząć z powodzeniem sprzedawać na Amazon już teraz skontaktuj się z nami poprzez formularz kontaktowy.